Dlaczego każdy krem mnie piecze?
KAROLINA ŁUKASZEWICZ • dawno temuNakładasz drogi krem ze znakiem „hypoalergiczny” a Twoja skóra piecze, pali? Twoje policzki są zaczerwienione z podrażnienia i nie masz już pomysłu jak im pomóc? To typowe objawy skóry wrażliwej z zaburzonym płaszczem ochronnym skóry, aby pomóc takiej skórze najpierw trzeba zrozumieć co jest źródłem problemu.
Wrażliwość skóry występuje przede wszystkim wtedy kiedy bariera ochronna funkcjonuje nieprawidłowo- kiedy jest za bardzo przepuszczalna. Przepuszczalność bariery naskórkowej może być spowodowana zarówno nieprawidłowym jej wykształceniem (np.uwarunkowania genetycznie, tak na przykład jest u osób obciążonych atopowym zapaleniem) lub może być także skutkiem uszkodzeń — czynników zewnętrznych (wiatr, mróz, czy para z nad garnka- dlatego często Panie kucharki mają cerę wrażliwą) czy kosmetyków usuwających cement międzykomórkowy. Przykładowo gdy stosujemy zbyt agresywne środki myjące zawierające detergenty, zasadowe mydła, alkohol.
Każdy typ dysfunkcji bariery zwiększający przepuszczalność powoduje łatwiejszą penetrację czynników drażniących i jednocześnie ułatwia transepidermalną utratę wody. Prościej mówiąc nawilżenie ze skóry ucieka, a wchłania się wszystko to co nas podrażnia.
Skłonność do wrażliwości mają skóry naczyniowe, suche, delikatne ale pamiętajmy, że nawet skóra trądzikowa może się uwrażliwić pod wpływem agresywnych kosmetyków, leczniczych maści (np. retinoidy), czy zbyt agresywnych zabiegów.
Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę, że sucha i wrażliwa skóra to nie są zjawiska tożsame, chociaż zbliżone są do siebie. Przy czym przy suchej skórze mamy zupełnie obiektywne symptomy- możemy wyczuć przesuszenie palcem, możemy zobaczyć że ta skóra się łuszczy, jest zaczerwieniona, natomiast nie każda skóra wrażliwa musi od razu pokazać te cechy. Czasami wrażliwość skóry ujawnia się np. przy demakijażu, lub nałożeniu jakiejś substancji. W kosmetologii jest nawet test z delikatnym kwasem mlekowym, który jest w stanie pokazać nam wrażliwość danej skóry. Wykonuję go zawsze u siebie w gabinecie- taka wiedza pomoże zaplanować pielęgnację w taki sposób, aby wrażliwość nie dokuczała nam jeszcze długo. Prewencja jest zawsze najważniejsza.
Obejrzyj film jak pomóc skórze z zaburzonym płaszczem hydrolipidowym.
Jak pomóc skórze wrażliwej?
— ogranicz wszystko to co wywołuje stan zapalny, podrażnienie np. klimatyzacja, drażniące kosmetyki, nadmierne przebywanie na zewnątrz itd. Jeśli nie możemy wykluczyć np. przebywania na zewnątrz bo wymaga od nas tego praca to stosujmy substancje barierowe, które będą chroniły naszą skórę
— nie zapominaj o filtrach, promieniowanie UV także prowadzi do osłabienia bariery ochronnej skóry
— bardzo ważne żeby w trakcie kuracji nie stosować kosmetyków dobranych niestarannie, które mogą dalej wywoływać podrażnienie, nie wykonuj zabiegów kosmetycznych które niszczą barierę naskórkową np.mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny, kwasy, mezoterapia mikroigłowa
Substancje, które mogą być pomocne przy regeneracji skóry wrażliwej:
— jeżeli Twoja skóra „pali” na szybko pomóc Ci może pantenol, alantoina, bisabolol
— stosuj kosmetyki z ekstraktem z sakury. Sakura to ekstrakt z liści japońskiej wiśni. Od wielu wieków znany jako składnik aktywnym który wycisza podrażnienia, łagodzi zaczerwienienia, zmniejsza obrzęki. Sakura jest także wybawieniem dla skóry z trądzikiem różowatym, a także dla skór podrażnionych mechanicznie po intensywnych zabiegach kosmetycznych typu mikrodermabrazja
— szukaj w kosmetykach 4-t-butylcycloheksanol- substancja ta przeciwdziała aktywacji receptorów TrpV1 (TRpV1-odpowiada za odczucie bólu), wywierając silne działanie łagodzące i zmniejszając intensywność nieprzyjemnych odczuć takich jak pieczenie i szczypanie.
— regeneracja i natłuszczenie powinna przebiegać przy pomocy preparatów zawierających ceramidy, cholesterol i kwasy tłuszczowe. Preparaty te mogą spowodować poprawę i w konsekwencji mogą spowodować nawet wyleczenie nadwrażliwości — chociaż jest to bardzo czasochłonny etap.
Masz problem z dobraniem kosmetyków do swojej skóry?
Chętnie pomogę www.pinqwin.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze